Kdo vlastně jsem? #DNAtest, 1. díl

úterý 17. září 2019


Už jste někdy přemýšleli nad tím, kdo vlastně jste? Odkud pochází tvá rodina? Jsem Evropanka nebo Asiatka? Kdo vlastně jsem? Odkud přišli moje předci? Proč mám zrovna hnědé vlasy? Proč se líp opaluji na sluníčku?

Ano, je to velká směs věcí, na které si můžete pokládat otázky. Někdy se prostě nedozvíme na všechny otázky naše odpovědi. Ale proč to vlastně píšu.

Jelikož přes 7 let dohledám historii své rodiny a nenašla jsem žádnou modrou krev (kterou jsem ani neočekávala, že najdu), většina byla zemědělci, domkáři, tesaři, sedláci, ... Žádní cizinci z dálky (jo, někde v 17. století jsem našla pár předků s německých příjmením). Ale stále jsem si kladla otázku, kdo vlastně jsme? Odkud se předci vydali?
Proto jsem si říkala jsem nejspíš Slovan, Germán možná Kelt?

Možná přes 2 roky jsem zvažovala DNA test, který by mi vyobrazil to kdo jsem.
Přiznejme si, že DNA testy nejsou zrovna nejlevnější záležitost. Ale pokud jste do genealogie tolik zapáleni, tak to stejně jednou přijde.

JAKÉ TYPY TESTŮ EXISTUJÍ?
Test autozomální DNA je nejčastější a nejoblíbenější testování. Provádět ho lze mužům i ženám. Slouží ke stanovení procentuálního zastoupení určitých etnik mezi předky testované osoby, případně k hledání společných znaků mezi více testovanými osobami, jejichž nalezením lze odhalit existenci společného předka v několika posledních generacích.
Každý člověk dědí od svých rodičů náhodně polovinu DNA. Otec a matka dědí také polovinu genů od svých rodičů, ti od svých, atd.

Test chromozómu Y (Y-DNA) sleduje otcovskou linii a provádět ho lze tedy pouze mužům. Dědí se s otce na syna. Tento test bývá často využíván pro ověření příbuznosti dvou jedinců nesoucích stejné či podobné příjmení.
Test mitochondriální DNA sleduje mateřskou linii a provádět ho lze mužům i ženám. Tato DNA je přenášena z matky na potomstvo beze změn.


CO ZJISTÍTE PŘI TESTOVÁNÍ DNA?
Záleží na společnosti, kterou si pro testování zvolíte, který z testů zvolíte, a kolik peněz jste schopni do toho vynaložit.
Pro úplný začátek a nejlevnější Vám zobrazí odhad Vašeho etnického původu (vlastně to odkud jste), existuje asi 24 referenčních populací na světě (záleží na společnosti). Dále se zobrazí Vaše chromozomy, které jsou vlastně důležité, protože díky nim se můžete spojit se svými neobjevenými příbuznými po celém světě.
Testy Y chromozomu a mitochondriální DNA vám dokážou určit do které haploskupiny patříte, vystopuje vaše geny tisíce let do minulosti.


SPOLEČNOSTI, ve kterých se můžete nechat testovat:
AncestryDNA
23andMe
Family Tree DNA (FTDNA) - doporučuji
MyHeritage
WeGene
Living DNA
GEDmatch
a další, ale tyto jsou asi ty nejznámější.
Každá společnost nabízí mapu Vaší etnicity, chromozomy. Poté už záleží na společnosti, u které se necháte testovat. Takže to chce si udělat menší výzkum, předtím než si něco objednáte.

KOHO NECHAT TESTOVAT?
U testu chromozómu Y se musejí nechat testovat muži. Jelikož se tento chromozón předává pouze z otce na syna. U
U testu mitochondriální DNA, záleží která mateřská linie vás zajímá.
U autozomální testu DNA se obecně říká otestovat nejstarší osoby (prarodiče). Můžete začít u sebe, svých nejbližších. Pokud otestujete matku, otce, všechny prarodiče a sebe, můžete poté určit, které shody patří do které větve.

ZÁVĚR
Závěrem bych chtěla trochu shrnout první článek, co se věnuje DNA testování.
Prozatím se v genetické genealogii zcela nevyznám, je to jen shrnutí takových mých poznatků a myšlenek.
Chtěla bych vám ještě doporučit, že většina společností mívá při svátku (Valentýn, Den matek, Den otců, prázdniny, Díkuvzdání, Vánoce) slevy, které se pohybují kolem mínus 10 až 40 dolarů. A někdy je opravdu výhodné si na slevu počkat.

Jakou společnost jsem si vybrala já, za jak dlouho jsem obdržela zásilku a všechno kolem toho se dozvíte příště.

1 komentář

  1. To jsem zvědavá na příští článek. Já asi na takové vyhledávání kořenů moc nejsem, ale přítel si dělá rodokmen tak by to vlastně mohl být i celkem zajímavý dárek, aby si zjistil další zajímavosti o jeho původu.

    OdpovědětSmazat

© SUZANETTE. Design by FCD.