Jaké suvenýry sbírám na cestách?

pondělí 27. ledna 2020

Krásný den moji čtenáři, 
v tomto článku se Vám pokusím shrnout pár věcí nebo suvenýrů, které můžete sbírat během toho, když cestujete nebo když se vydáte na jednodenní výlet.
Už pár let nefotím jen památky, přírodu, ale sbírám také nějaké suvenýry. Suvenýry si často připomínám, kde jsem byla, a kromě fotek je to věc, kterou můžete mít každý den na očích.

TURISTICKÉ ZNÁMKY
Chodím na výlety prakticky od doby, kdy jsem poprvé začala chodit. Myslím, že to bylo ve třetí třídě (rok 2005), kdy jsem narazila na turistické známky. Byly to dřevěná kolečka s vyřezaným názvem číslem a památkou. Je to takové potvrzení o Vaší návštěvě turisticky atraktivního místa.
Tehdy stála známka, tuším asi 20 - 25 korun, dnes stojí už 40 korun.
K dnešnímu dni (27.1.2020) bylo vydáno 2603 Turistických známek, 2445 Výročních TZ, 259 Prémiových TZ. Známky si můžete koupit již ve 20 zemích po celé Evropě.
Abyste měli přehled o svých známkách, můžete si stáhnout aplikaci Turistické známky  (ANDROID, iOS, WINDOWS PHONE)

Můj názor: Popravdě jsem známky přestala sbírat. Zaprvé mě odradila cena (35-40 korun), a pak fakt, že je nebylo možné, kam dávat. Moji rodiče mi dokonce vytvořili mapu České republiky a hřebíčky jsme je tam přitloukali. Mapa tvořila krásnou dekoraci na chodbě.

TURISTICKÉ KLÍČE
Dříve existovaly i turistické klíče. Nevím zdali existují i dnes, protože jsem žádný odkaz nenašla. Byl to podobný způsob jako u známek.
Cena tenkrát byla asi 50-70 korun.

Můj názor: Klíče jsem měla pouze tyto dva. Protože jsem je neměla, kam dávat. Dále to byla jejich cena. A popravdě myslím, že už je nevyrábějí.

TURISTICKÉ NÁLEPKY
"Barevné, širokoúhlé samolepky, zobrazující ve fotografické kvalitě Turistická známková místa, miniaturu příslušné Turistické známky, stručný popis místa a jeho GPS souřadnice." 
To je jen v krátkosti stručný popis nálepek. Tyto nálepky se lepí do deníku. Do kterého si můžete připsat datum, jaké bylo počasí, s kým jste tam byli, apod.
K dnešnímu dni (27.1.2020) je vydaných: 2170 Turistických nálepek, 812 Výročních turistických nálepek. Cena jedné nálepky je 12 korun, těch výročních je někdy i 20 korun.

Můj názor: Nálepek mám několik, ale začala jsem dříve sbírat turistické vizitky. O kterých se dočtete dále.

TURISTICKÝ DENÍK S VIZITKAMI
"Nálepky s fotografiemi a popisem zajímavostí nejen z oblasti turistiky, ale i kultury, sportu či gastronomie."
Vizitky se stejně jako nálepky lepí do deníku. V deníku si dále můžete zapsat,  kdy jste místo navštívili, jaké bylo počasí, s kým jste tam byli, kolik to bylo kilometrů. A dále je zde místo i pro vaše dojmy, zážitky nebo razítka.
Vizitky jsou na trhu již od roku 2008. V současné době existuje přes 10 tisíc vizitek. Kromě České republiky jsou vizitky dostupné v dalších 6 zemích Evropy. Cena jedné vizitky je 12 korun. Cena speciálních  vizitek je i 20 korun.

Můj názor: Turistický deník je mou nejoblíbenější sbírkou. Deník je skvěle skladný, a můžete s ním všude cestovat. Můj první záznam v deníku je ze srpna 2009.
cs.wander-book.com
MAGNETKY
Určitě znáte magnetky. Prodávají je v každém velkém městě. My je máme na ledničce. A dotvářejí ledničku lépe než by zůstala prázdná a bílá. Magnetky máme např. z Řecka, Švýcarska, Itálie, Francie, Rakouska a od mých kamarádek i z Chorvatska a Austrálie. A každou dovolenou přibývají další a další.

Můj názor: Myslím, že ne každému se budou magnetky líbit. Mohou Vám připadat kýčovité, všude překážející. To už je věc názoru. Jen dodám že první magnetku si naše rodina koupila už v roce 2008. 

POHLEDY
Myslím, že si každý koupil nějaký pohled a poslal ho někomu z příbuzných. Ovšem pohledy se dají i sbírat.

Můj názor: Už dlouho jsem nikomu pohled neposlala. Alespoň ne, ten co si můžete koupit v suvenýrech. Vždy mě totiž odradil obrázek na pohlednici, že se mi prostě nelíbil. A chtěla bych příbuzným spíše poslat něco osobního s vlastními fotografiemi. Protože pohlednice mohou být kolik let staré a už to v destinaci tak nevypadá.


POHLEDNICE ONLINE
Tohle je něco o čem jsem psala výše. Pohled, který pošlu příbuzným si vytvořím sama z vlastních fotek pořízených na dovolené.
Díky aplikaci Pohlednice Online (ke stažení v App Storu a na Google Play) si můžete vytvořit koláž svých fotek, připsat zprávu a adresáta a poslat online. Pohled vytiskne pošta a odešle adresátovi do 2 dnů. Cena se liší od velikosti pohledů 25 korun nebo 27 korun, když posíláte pohled do ČR.

Můj názor: Tyto pohledy posílám už skoro 2 roky. Přivedla mě na to manželka mého bratrance. Která takto posílala pohledy z dovolené. Velmi se mi to zalíbilo.
pohledniceonline.cz
Namazáno bylo dobře
zdroj fotky: pohledniceonline.cz

Máte nějaké další věci, které sbíráte během cestování? Podělte se o to v komentářích.

4 komentáře

 1. Jé, já právě sbírám turistické známky a mám je právě na nástěnkách. Jednou, až budu mít vlastní bydlení, tak je chci někam do chodby na velkou zeď s obří mapou :-D Nebo je nějak slepit k sobě a udělat z toho velký obraz. Kdo ví, zabírá to opravdu dost místa, ale zase si z každého města kupuji jednu. Moje máma pro změnu sbírá magnetky a už mám dvě magnetické tabule, za chvíli to taky nebude mít kam dávat. :-) Ten turistický deník je super! Hlavně jeho nenáročnost a skladnost. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je skvělý. Obří mapu doporučuji, měli jsme jí na chodbě a všichni jí obdivovali. Už jí sice nemáme, protože jsme známky už neměli, kam dávat. Ale jako dekorace byla úžasná. Já teď právě přemýšlím, že až budu mít vlastní bydlení udělat si korkovou mapu nejspíše Evropy, a dávat si na ní fotky. Bude to něco podobného. :-)
   Turistický deník doporučuje, je malý, skladný. Akorát na něj často zapomínám, a tak si ta, ty razítka vlepuji až potom. :-D

   Smazat
 2. No vida! :-) moc hezký článek, který mi zpříjemnil den plný učení. Dopředu Ti tedy chci poděkovat.

  Už už jsem si říkal, že nálepkami určitě myslíš vizitky. Je totiž šílená spousta návštěvníků, kteří říkají, že chtějí tu nálepku...a myslí vizitku :-) To nic, jen můj průvodcovský tik. Pět let dělá svoje.

  Každopádně jsou moc hezké ty klíče od památek. To je nápad, který se mi opravdu moc líbí, ale je pravda, že se to už asi nevyrábí. Minimálně na Kuksu a v Dětenicích o tom určitě nevím :-) Pak se mi hodně líbil ten deník na vstupenky z památek pod NPÚ, jen tam je pár problémů: rozhodně tam nejsou všechny památky a pak... Erby, které k vybraným památkám ani nepatří. To mi hodně kazí dojem, navíc to s těmi vstupenkami je jak kde. Někde odtrhávají průvodci tu důležitou část vstupenky, za kterou to přilepíš do deníku, jinde si na tom nezakládají. Takže to jsou nevýhody, protože u vizitek prostě víš, že to koupíš celé se vším všudy :-)


  Takže moc díky za aspoň rychlo návrat k památkám díky Tvému článku :))

  OdpovědětSmazat
 3. Ja si kupujem ako suvenir kozmetiku a pohladnice.

  Mačka z blogu Kaviareň u mačky

  OdpovědětSmazat

© SUZANETTE. Design by FCD.