Na skok v Nizozemsku

pátek 7. února 2020

V dubnu 2017 jsme s 2 kamarádkami vyjely s cestovkou do Nizozemska.

Byl krásný slunečný pátek a v podvečer jsme vyrazily autobusem do Nizozemska jen na 1 den. Co se dá stihnout za jeden den v Nizozemsku? Ptáte se? No, tak tady se to dozvíte.

CESTA
Trasa Praha - Amsterdam je dlouhá něco málo přes 900 km.Cesta byla dlouhá a únavná. Nakonec jsme ale brzy ráno vystoupily z autobusu přímo před branami parku Keukenhof. Původní plán nebo spíše plán CK byl celý den strávený v tomto parku a večer se přesunout do Amsterdamu.

KEUKENHOF
Zahrady Keukenhof patří mezi nejslavnější turistické atrakce na světě. Každý rok jen 2 měsíce v roce (polovina března - začátek května) nabízejí návštěvníkům jedinečný barevný zážitek miliony květin. Včetně oblíbených holandských tulipánů. Park má rozlohu 32 ha a asi 6 miliónů cibulovin (tulipány, narcisy, krokusy, a další). Otevírací doba je 8.00 - 19.30.

TIP: Rozhodně se vyplatí přivstat si a být mezi prvními.

Branou jsme se dostaly do parku a hned jsme před s sebou viděly tisíce tulipánů. Já tulipány miluji, jsou to moje nejoblíbenější květiny. U vchodu jsme dostaly mapku celého areálu.


Vlastně je úplně jedno, kde začnete. My jsme začínaly procházet po levé straně. A celé jsme to dokola obešly.

Celý areál jsme prošly asi za 4 hodiny a byly jsme i dost unavené. A tak jsme vymýšlely co dál. Přece tu nebude sedět až do večera. V celém areálu je wifi připojení, a tak jsme hledaly spoj do Amsterdamu. 
Centrum Amsterdamu se nachází 40 km od parku. Spoj 858, který jezdí každých 10 minut, jede na letiště Schiphol. 
A teď přichází vtipný moment. Vlezly jsme do autobusu s tím, že si tam koupíme lístky. Řidič autobusu na nás kouká a říká ať se posuneme dál. Jasně, tak že si lístky koupíme někde vzadu, nejspíš. Kde  nic, tu nic. Tak to vypadá, že pojedeme načerno. No a taky jsme jely. Už se Vám to někdy stalo?
Po 30 minutách jsme vystoupily před hlavním vchodem na letišti. Uvnitř jsme si u přepážky koupily lístky na Amsterdam Centraal. Vlak přijel včas a za 15 minut jsme v centru Amsterdamu.

AMSTERDAM
Měli jsme asi 6 hodin času než pojedeme zpět do ČR. Začaly jsme na náměstí Damu a kouzelnými uličkami jsme přišly až k domu Anny Frankové. Když jsme, ale viděly tu frontu, přešla nás chuť tam jít. Tak snad příště.
Kolem zdejších drachtů jsme se dostaly až k lavičce na ulici Leidsegracht. Tato lavička se objevila ve filmu Hvězdy nám nepřály. Myslím si, že se v této čtvrti nachází asi ty nejvíc typické domy, co vídáme na istagramu nebo pinterestu. 

Poznámky autorky: Když se dneska podívám na fotky co jsem tu nafotila, chce se mi brečet. Protože jsem ještě v té době, moc nefotila. Nebo spíš neuměla fotit, a neměla jsem tak kvalitní foťák. Dnes bych fotila budovy, kanály. 

Mezi naší poslední zastávku patřil Rijksmuseum, kde se nachází slavný nápis I amsterdam.
V posledních hodinách jsme šly nakupovat do Primarku. V Amsterdamu byla celkově zima. A kdybych tam jela znova, vzala bych si teplejší bundu, a svetr.
V neposlední řadě jsme kupovaly suvenýry a sýry. A tráva byla skoro ve všech obchodech i v čokoládě. 
Večer jsme nastoupily do autobusu a spokojené jsme odjely domů.

Poznámka autorky: Od té doby jsem si Amsterdam a tamní architekturu neskutečně oblíbila a možná i zamilovala. Vlastně si i přeji, tam znovu jet a vyfotit si lépe domečky. :-) Byli jste už v Amsterdamu?

2 komentáře

  1. Holandsko miluji, zejména kvůli lidem a jejich přístupu 🙂 Architektura v Amsterdamu je opravdu úchvatná, je to kouzelné město. No a Keukenhof? Tolik květin na jednom místě se jen tak nevidí, kouzelné místo. Také se mi podařilo jednou jet načerno, byla výluka vlaku, chtěla jsem si načíst kartu v autobuse, ale ejhle, nebylo kde 😅 Nazpět jsem si už terminálu všimla, byly to nervy, to je pravda..

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Děkuji. Já jsem si teď Holandsko zamilovala ještě víc. Architektura miluji asi nejvíc. A tulipány jsou teď moje nejoblíbenější květiny. :-)

      Smazat

© SUZANETTE. Design by FCD.